AYTEST

  • e-mail
    info@bacamuayene.com
  • telefon
    0 216 494 43 44

BACA SIZDIRMAZLIK TESTİ

Evlerin, iş yerlerinin olmazsa olmazıdır ve baca sızdırmazlık testi can ve mal kayıplarının önüne geçmek için önemlidir. Tehlike faktörlerinin arasında ilk sıralarda yer alan bacalar önemli etkiye sahiptir ve tüm testlerin yaptırılmış olması gerekiyor. Ülkemizde çıkan yangınların bir çoğunda, baca sızdırmazlık testleri yaptırılmamıştır raporu ortaya çıkıyor. Aslında çok kötü bir durum ve önüne geçilmesi için yeni yasalar çıkartıldı. 
 
Baca zehirlenmeleri ve yangınlar gibi afetlerin önüne geçmek istiyorsak, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymamız gerekir. Ayrıca global sektörde dahi, bacalar hakkında prosedürler belirlenmiştir ve tüm yapılar bunlara uymak zorundadır. Yapılacak olan sızdırmazlık testine göre baca yapımına başlanmaktadır. Uzman kurumlar ve alanında başarı sağlamış yetkili kişiler tarafından test yapılmaktadır. 
 
Hava kontrolleri, sızdırmazlık testleri, sensörlerin uygunluğu ve muayene işlemleri bir bütün olarak görülmelidir. Sızdırmazlık testleri evlerde, apartmanlarda, iş yelerinde, devlet dairelerinde, fabrikalarda ve büyük kuruluşlarda düzenli olarak yapılmalıdır. 
 
Baca Sızdırmazlık Testi Nedir?
 
İşletmelere ve evlere baca sızdırmazlık testi yapılır, böylece yapıda karşımıza çıkacak sorunları önlemiş oluruz. Bacanın herhangi bir yerinden sızıntı olup olmadığı kontrol edilir ve bu konuda kullanılan malzemenin montajı önemlidir. TSE onaylı olmayan malzemelerin kullanılması kesinlikle tavsiye edilme. Kalitesiz malzemeler çok çabuk deforme olabilir ve gaz gibi tehlikeli maddelerin salınımında insan sağlığını büyük ölçüde tehdit edecektir. 
 
Uzmanların olumu rapor vermesi halinde, kanunda belirtilen işleri ve malzemeleri temin etmeniz gerekiyor. Kanunlara uygun yapılmış bacalar, sorun çıkarmaz ve insan sağlığını korur. Gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak için kanunlara uymalıyız. Baca kanunları ile ilgili olarak bir çok madde belirlenmiştir ve hepsine uyulması gerekir. Uygunluk raporu alan kişilerin bacalarını rahatlıkla kullanacaklarını belirtiyoruz.
 
Baca Sızdırmazlık Testi Nasıl Yapılır?
 
Özel olarak üretilen teknik aletler ile baca sızdırmazlık testi yapılır. Ölçümlerde hassas aletler kullanılır ve bacanın sızdırıp sızdırmadığı kontrol edilir. Sızdıran bir nokta var ise, cihaz tespit eder ve buna göre bir yol haritası çıkarılır. Son dönemlerde artan inşaatlar ve şantiye alanlarında, sıkça sızdırmazlık testleri yapılmaktadır. Bir binanın temeli kadar önemlidir ve insanların güvenliğini tehdit etmemek adına rapor verilir.
 
Yoğun çalışan bacalar hakkında önemli bilgiler vermek istedik. Zamanla sıcaklığa karşı dayanıksız hale gelebilen bacaların, sızdırmazlık testinin öncesinde gerekli bakımlarını yaptırması gerekiyor. Karbondioksitin iş yerlerinde ve kapalı ortamlarda daha fazla olduğu biliniyor. Bacaların bakım ve kontrolleri, belirli periyotlar halinde yapılır. Baca temizliği yaptırmak önemlidir, iyi emiş gücüne sahip bir sistem uzun ömürlü kullanılabilir. Tabii bacaları uzun ömürlü kullanmak için uygulanması gerekenler prosedürlerdir ve bunların dışına çıkmanızı tavsiye etmiyoruz. Baca sızdırmazlık testi yapan firmalar hakkında arayıştaysanız, bize ulaşabilirsiniz yada numaranızı verin biz sizi arayalım…